9.06.2023
VIII edycja studiów podyplomowych
ARTETERAPIA
W odpowiedzi na liczne zapytania kierowane do Kolegium Kształcenia Podyplomowego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, informujemy o naborze na VIII edycję studiów podyplomowych ARTETERAPIA.
Są to studia podyplomowe prowadzone przy współudziale trzech gdańskich Uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej w Gdańsku.
Arteterapia, czyli terapia przez sztukę nie jest zjawiskiem nowym. Wręcz przeciwnie, ślady łączenia różnych form sztuki z oddziaływaniami leczniczymi można znaleźć już w starożytności. Są kraje i miejsca na świecie, a także w Polsce, gdzie arteterapię stosuje się dość powszechnie. W Stanach Zjednoczonych arteterapeuta jest osobnym zawodem ludzi profesjonalnie do tego przygotowanych.
Planujemy formę bezpośrednią prowadzenia zajęć. W przypadku nieprzewidzianej sytuacji będziemy się stosować do wytycznych Uczelni. Zajęcia praktyczne (II semestr) bezwzględnie powinny być prowadzone w formie bezpośredniej. Prowadzącymi zajęcia są przede wszystkim pracownicy naukowo-dydaktyczni wymienionych Uczelni oraz Uniwersytetu Gdańskiego, a także praktycy – osoby z certyfikatami arteterapeuty. Zajęcia odbywać się będą w systemie weekendowym (soboty, niedziele), zwykle dwa, niekiedy trzy razy w miesiącu, po 10 godzin wykładowych dziennie. Całość obejmuje dwa semestry, w sumie 400 godzin wykładowych. Pierwszy, (październik – styczeń) poświęcony jest zagadnieniom teoretycznym z zakresu psychologii, historii sztuki, analizy dzieła sztuki, teorii i filozofii sztuki, antropologii kultury, socjologii sztuki, elementów teatru, filmu, dramy, a także: wykorzystanie muzyki w terapii, metod muzykoterapeutycznych, ekspresji dziecięcej a także różnym formom i różnym zastosowaniom praktycznym arteterapii.
Drugi semestr (luty – czerwiec) będzie w całości poświęcony zajęciom praktycznym, które będą się odbywać w większości w obydwóch gdańskich Uczelniach artystycznych. Są to zajęcia praktyczne z malarstwa, rzeźby, projektowania przestrzennego, rytmiki, tańca – muzykoterapii (w różnych formach). Zajęcia będą prowadzone w mniejszych grupach.
Ukończenie tak zaprogramowanych studiów podyplomowych da naszym Absolwentom solidne podstawy teoretyczne i praktyczne do ubiegania się o certyfikat w zakresie arteterapii. A zatem ukończenie tych studiów nie jest jednoznaczne z uzyskaniem certyfikatu (nie mamy takich uprawnień), ale umożliwia podjęcia pracy jako arteterapeuta z szansą ubiegania się o certyfikat w tym zakresie, w określonych Instytucjach i Gremiach posiadających takie uprawnienia, o certyfikat w tym zakresie.
Mamy już spore doświadczenie w prowadzeniu tych studiów. Szczególnie trudną była VII edycja. Powodem dużych utrudnień była pandemia, która zaskoczyła nas w semestrze zajęć praktycznych. Niestety, część z nich musiała być prowadzona zdalnie, co było ogromnym utrudnieniem i stratą, zwłaszcza dla Słuchaczy. Niemniej program studiów został wykonany w całości. Ciągle żyjemy jeszcze w sytuacji nieprzewidywalnej. W przypadku niemożliwości odbywania zajęć praktycznych w formie bezpośredniej (normalnej) przerwalibyśmy zajęcia praktyczne, by ukończyć je w normalnych warunkach (będziemy w tej sprawie konsultować się ze Słuchaczami).
Po zakończeniu drugiego semestru odbędzie się egzamin, który będzie polegał na pisemnym przedstawieniu swoich refleksji związanych z tymi studiami, w formie krótkiego eseju. Praktyczną część zajęć zalicza każdy z prowadzących po ich zakończeniu. Absolwenci, którzy pomyślnie zakończą edukację otrzymają uczelniane świadectwo ukończenia studiów podyplomowych wraz z oficjalnym suplementem zawierającym godzinowy wykaz wszystkich przedmiotów teoretycznych, jak i szczegółowy opis zajęć praktycznych wraz z nazwiskami osób prowadzących.
Do kogo skierowana jest ta oferta?
Adresatami tej oferty mogą być absolwenci psychologii, lekarze, absolwenci wyższych szkół artystycznych, absolwenci pedagogiki, nauczyciele, pielęgniarki oraz absolwenci innych kierunków studiów, którzy widzieliby siebie również w takiej roli (w ramach realizacji „niespełnionych marzeń”). Warunkiem istotnym i koniecznym jest posiadanie dyplomu wyższej uczelni (wystarczy licencjat), bo tego wymaga statut studiów podyplomowych.
Koszt studiów dla jednego uczestnika, przy założeniu zgłoszenia się minimum 25 Słuchaczy, wynosi 7000.00 zł. (dopuszczamy możliwość płacenia ratami).
Jako organizatorzy tych studiów zwracamy się do potencjalnych kandydatów z ogromną prośbą. Bardzo prosimy, by przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu tych studiów dobrze się zastanowić. Mieliśmy przykre doświadczenia z tego powodu. Po minięciu terminu naboru, kilka osób, w ostatniej chwili zrezygnowało, co uniemożliwiło nam rozpoczęcie tej edycji. To było z kolei ogromnym rozczarowaniem dla osób, które były zdeterminowane i bardzo zależało im na ukończeniu tych studiów. A zatem ogromna prośba o przemyślaną decyzję.
Rekrutacja na studia podyplomowe odbywać się będzie na podstawie określonych dokumentów (wykaz dokumentów poniżej). Dokumenty można:
Termin składania dokumentów – do 31 lipca 2023 r.
dr hab. Bogusław Borys,
Kierownik studiów podyplomowych Arteterapia