4.06.2024
VIII edycja studiów podyplomowych Arteterapia
Rozpoczynamy nabór na VIII edycję studiów podyplomowych Arteterapia.
Arteterapia to studia podyplomowe prowadzone przy współudziale trzech gdańskich Uczelni: Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej w Gdańsku. Arteterapia, czyli terapia przez sztukę nie jest zjawiskiem nowym. Wręcz przeciwnie, ślady łączenia różnych form sztuki z oddziaływaniami leczniczymi można znaleźć już w starożytności. Są kraje i miejsca na świecie, a także w Polsce, gdzie arteterapię stosuje się dość powszechnie. W Stanach Zjednoczonych arteterapeuta jest osobnym zawodem ludzi profesjonalnie do tego przygotowanych.
Zajęcia, które proponujemy, odbywać się będą w systemie weekendowym (soboty, niedziele), zwykle dwa, niekiedy trzy razy w miesiącu, po 10 godzin wykładowych dziennie. Całość obejmuje dwa semestry, w sumie 400 godzin. Pierwszy semestr (październik – styczeń) poświęcony jest zagadnieniom teoretycznym z zakresu psychologii, historii sztuki, analizy dzieła sztuki, teorii i filozofii sztuki, antropologii kultury, socjologii sztuki, elementów teatru, filmu, dramy, a także wykorzystanie muzyki w terapii, metod muzykoterapeutycznych, ekspresji dziecięcej, a także różnym formom i różnym zastosowaniom praktycznym arteterapii. Drugi semestr (luty-czerwiec), w całości poświęcony jest zajęciom praktycznym.
Planujemy formę mieszaną prowadzenia zajęć. Pierwszy semestr poświęcony zagadnieniom teoretycznym prowadzony będzie w systemie online. Zajęcia praktyczne drugiego semestru (malarstwo, rzeźba, projektowanie przestrzenne, rytmika, taniec, muzykoterapia) będą się odbywały bezpośrednio w pracowniach Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Muzycznej. Prowadzącymi zajęcia są przede wszystkim pracownicy naukowo-dydaktyczni wymienionych Uczelni, a także praktycy, czyli osoby z certyfikatami arteterapeuty. Niektóre zajęcia praktyczne prowadzone będą w mniejszych grupach.
Ukończenie tak zaprogramowanych studiów podyplomowych da naszym absolwentom solidne podstawy teoretyczne i praktyczne do ubiegania się o certyfikat w zakresie arteterapii. Ukończenie tych studiów nie jest jednoznaczne z uzyskaniem certyfikatu (nie mamy takich uprawnień), ale umożliwia podjęcie pracy jako arteterapeuta z szansą ubiegania się o certyfikat w tym zakresie, w określonych instytucjach i gremiach posiadających uprawnienia w tym zakresie.
Mamy doświadczenie w prowadzeniu tych studiów. Szczególnie trudna była VII edycja. Powodem dużych utrudnień była pandemia, która zaskoczyła nas w semestrze zajęć praktycznych. Niestety, część z nich musiała być prowadzona zdalnie, co było ogromnym utrudnieniem i stratą, zwłaszcza dla słuchaczy. Niemniej program studiów został wykonany w całości.
Po zakończeniu drugiego semestru odbędzie się egzamin, który będzie polegał na pisemnym przedstawieniu swoich refleksji związanych z tymi studiami, w formie krótkiego eseju. Praktyczną część zajęć zalicza każdy z prowadzących zajęcia po ich zakończeniu. Absolwenci, którzy pomyślnie zakończą edukację, otrzymają świadectwo ukończenia studiów podyplomowych Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, wraz z oficjalnym suplementem zawierającym nazwiska wszystkich prowadzących poszczególne zajęcia oraz godzinowy wykaz wszystkich przedmiotów teoretycznych, jak i szczegółowy opis zajęć praktycznych wraz z ocenami osób prowadzących określone zajęcia.
Adresatami tej oferty mogą być absolwenci psychologii, lekarze, absolwenci wyższych szkół artystycznych, absolwenci pedagogiki, nauczyciele, pielęgniarki oraz absolwenci innych kierunków studiów, którzy widzieliby siebie również w takiej roli (w ramach realizacji „niespełnionych marzeń”). Warunkiem istotnym i koniecznym jest posiadanie dyplomu wyższej uczelni (wystarczy licencjat).
Koszt dwusemestralnych studiów podyplomowych wynosi 8000,00 zł (4000,00 zł/semestr). Opłatę należy wnieść przed rozpoczęciem każdego semestru (I ratę do 30 września 2024 r., II ratę do 31 stycznia 2025 r.). W indywidualnych przypadkach istnieje możliwość rozłożenia opłaty na bardziej dogodne, dla słuchacza, raty.
Jako organizatorzy studiów zwracamy się do potencjalnych kandydatów z ogromną prośbą. Bardzo prosimy, by przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu tych studiów dobrze się zastanowić. Mieliśmy przykre doświadczenia z tego powodu. Po minięciu terminu naboru, kilka osób, w ostatniej chwili zrezygnowało, co uniemożliwiło nam rozpoczęcie edycji. To było z kolei ogromnym rozczarowaniem dla osób, które były zdeterminowane i bardzo zależało im na ukończeniu tych studiów. A zatem ogromna prośba o przemyślaną decyzję.
Termin składania dokumentów – do 31 lipca 2024 r.
Dokumenty należy przesłać:
dr hab. Bogusław Borys
kierownik studiów podyplomowych
Arteterapia